Strona internetowa wsi Komorów

Podtarnowska miejscowość w Gminie Wierzchosławice
Historia

Zakład produkcji elementów budowlanych w Komorowie-historia

elem. betonoweBliskość rzeki Dunajec, wydobywanie z jej dna żwiru, a później eksploatacja terenów przydunajcowych bogatych w żwir spowodowały powstanie w 1957 roku Zakładu Prefabrykacji Betonów. Wcześniej odbywała się tutaj sezonowa produkcja poligonowa płyt chodnikowych oraz trylinki. Z uwagi na ciągle rosnące potrzeby budownictwa zakład podlegał modernizacji, aby stać się w 1979 roku placówką o rocznej zdolności produkcyjnej 11 tys. m3 prefabrykatów. Głównymi odbiorcami w tym czasie byli: RPRI; „INSTAL”; Kombinat Budowlany w Rzeszowie a także kombinaty: tarnowski, krośnieński, nowosądecki, przemyski. Transport gotowych elementów w 99 % odbywał się taborem kolejowym, ponieważ zakład posiadał własną bocznice kolejową. Do roku 1976 zakład produkcyjny w Komorowie podlegał Krakowskiemu Przedsiębiorstwu Produkcji Materiałów Budowlanych. Kierownikiem jest Pan Tadeusz Machnik, który kierował produkcją w latach 1970 do 1980. Po roku 1976 zakład został przejęty przez Przedsiębiorstwo Produkcji Elementów Budowlanych Rzeszów i wtedy w szybkim tempie  postępowała mechanizacja Zakładów, przybyło wiele urządzeń między innymi Stetter (1). W latach 1976 – 1977 utwardzone zostały drogi dojazdowe oraz place wewnątrzzakładowe, które ułatwiają poruszanie się pojazdów. Nad prawidłową pracą urządzeń czuwała brygada mechaników Pana Czesława Bogusza, która doskonale radziła sobie z usuwaniem usterek i remontem urządzeń, a także na bieżąco usuwa awarie.

W 1981 roku kierownikiem Zakładu w Komorowie został Stefan Wieloch. Wtedy rozpoczyna się produkcja nowych wyrobów takich jak: płyty stropowe kanałowe „Żerań”, elementy obudowy sieci cieplnych „CDN”  oraz duża produkcja wyrobów nietypowych tzw. „żelbet ciężki”. W Komorowie przygotowywane były również rygle, słupy, nadproża, z których montuje się tzw.  szkielety budowlane wypełniane na budowach cegłą czy pustakami. Wyroby te odbierają firmy budujące szkoły, pawilony handlowe, szpitale, piekarnie, biurowce. O produkcję Komorowskiego zakładu zabiega całe południe Polski, choć najwięcej elementów betonowych z międzywala rzeki Dunajec gdzie produkuje Komorów, pozostaje w tym czasie w Tarnowie. Wykorzystuje je Kombinat Budowlany w Tarnowie, Inżynieria Tarnów, filia RPRI w Tarnowie, ciepłownia na Piaskówce, a także WPEC w Tarnowie. Z Komorowskich wyrobów budowany jest szpital w Brzesku, Dębicy, Mielcu, Rzeszowie, Tarnowie oraz wiele szkół w regionie tarnowskim i na południu Polski. Również Azoty są jednym z głównych odbiorców prefabrykatów z Komorowa.

Prawdziwy rozwój zakładów z Komorowa nastąpił od 1994 roku, po podziale PPPEB w Rzeszowie. Od 1 stycznia 1994 roku powstaje samodzielne Tarnowskie Przedsiębiorstwo Produkcji Elementów Budowlanych a konkurs na dyrektora wygrywa Pan Stefan Wieloch. Wtedy firma z Komorowa zatrudniała ok. 100 pracowników. Produkcja wyrobów betonowych i żelbetowych odbywała się w systemie dwuzmianowym. Został oddany do użytku już IV Poligon produkcyjny. W 1999 r. firma wprowadziła produkcję swoich wyrobów  w oparciu o nową technologię betonu, tj. wibroprasy oraz został uruchomiony szereg inwestycji. W roku 2000 przedsiębiorstwo z Komorowa posiadało w swojej ofercie sprzedaży ponad 200 pozycji wyrobów. Ponieważ fabryka z Komorowa leży w tzw. międzywalu Dunajca jest często zalewana przez wodę z rzeki, która odległa jest od zakładu o ok. 100 m. Jedne z największych strat zakład poniósł w czasie powodzi w 1976 roku gdzie wszystko znalazło się pod wodą głęboka na 2m. Straty w majątku przedsiębiorstwa  były wtedy ogromne i odczuwalne jeszcze przez długie lata. W roku 2000 TPPEB w Komorowie było jeszcze państwową firmą. Produkty z Komorowa cechuje stale podnoszący się , wysoki poziom jakości. Zostaje opracowany system zapewnienia jakości i polityka jakości. Zarząd Oddziału PZITB w Krakowie udzielił dla TPPEB w Komorowie rekomendacji na okres dwóch lat jako solidny i wiarygodny partner. Wyroby z Komorowa wyróżniają się certyfikatami na znak bezpieczeństwa. Podczas Targów Budowlanych „EXPOBUD” 2000 IPH w Tarnowie wyróżniła Komorów Piramidą Przedsiębiorczości, nadając tytuł Najlepszy w Branży Budowlanej za produkcje elementów drogowych. W czasie II Tarnowskiej Jesieni Budowlanej Starosta Powiatu Tarnowskiego przyznał kryształowy puchar i dyplom dla Komorowa za systematyczne poszerzanie oferty w zakresie wykonawstwa wyrobów betonowych i żelbetowych w budownictwie przy zachowaniu wysokiej jakości i bezpieczeństwa wytwarzanych produktów.

Od 2002 roku zakład betoniarksi w Komorowie jest właśnością firmy MEGBUD. Firma zatrudnia obecnie 50 osób i specjalizacje się w produkcji elementów produkowanych z betonu. Wykonujerównież nietypowe elementy niezależnie od wymiarów na indywidualne zamówienie klienta. Produkowane wyroby otrzymały nagrodę Najwyższa Jakość Małopolska. Zakład posiada laboratorium prowadzące bieżące badania wyrobów betonowych i żelbetowych. Część wyrobów posiada Certyfikat Zakładowej Kontroli Produkcji wydany przez Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych – ODDZIAŁ BETONÓW – CEBET w Warszawie.

(1) Stetter – węzeł betoniarski z mieszarką wyposażony w wagi, dwa silosy, podajnik cementu oraz pyłu, podciągarka kruszywa.

Źródło:
„W Gminie Wierzchosławice” Stanisław Mendelowski, Krosno 2000;
www.megbud.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *